Fyzioterapie pro ženy

Gynekologická fyzioterapie je specializovaný obor, zabývající se péčí o ženy, diagnostikou a léčbou problémů spojených nejen s pánevním dnem, ale řeší fyzický průběh těhotenství, porodu a poporodního období. Dále se zaměřuje na dysfunkce jako je bolestivá menstruace, bolestivý pohlavní styk, inkontinence a řeší správnou rekonvalescenci po gynekologických operacích, jako je například hysterektomie.

Při terapiích klademe důraz na pečlivé odebrání anamnézy a důkladné vyšetření nejen oblasti pánevního dna, ale i celého těla. Pomocí manuálních a fasciálních technik ošetříme měkké tkáně, naučíme Vás podle diagnózy vědomě relaxovat nebo aktivovat pánevní dno a vhodnými cviky Vás edukujeme, jak se svým tělem pracovat.

V rámci terapií řešíme i období těhotenství a vhodnou přípravu na porod. Při správné a včasné kompenzaci dysfunkcí můžeme výrazně zlepšit kvalitu těhotenství, předejít potížím a zajistit snazší průběh porodu. Stejně tak je pro nás důležitá poporodní péče, kdy díky vhodně nastaveným terapiím urychlíme rekonvalescenci a předejme budoucímu vzniku potíží.

Fyzioterapie diastázy

Diastáza je velmi častý problém, se kterým se potýká velké procento žen po porodu.

 

Příznaky diastázy:

  • viditelný výčnělek v oblasti střední linie břicha, který se zvýrazní při aktivaci svalů například při zvedání z lehu do sedu nebo při kašlání
  • pocit slabosti v břišní oblasti, která ovlivňuje každodenní činnosti
  • problémy s posturou a správným držením těla a s tím související bolesti

Fyzioterapie pánevního dna

Fyzioterapie zaměřená na pánevní dno je klíčová pro obnovu jeho funkcí a prevencí různých zdravotních problémů. Hraje důležitou roli v podpoře orgánů v pánvi (močového měchýře, dělohy, prostaty, konečníku) a při jeho dysfunkci může negativně ovlivnit fungování těchto orgánů.

 

Časté obtíže:

  • zvýšené napětí
  • oslabené svaly pánevního dna
  • stav po porodu
  • časté pády na kostrč
  • operace spojené s pánevním dnem (např. hysterektomie, prostatektomie)
  • bolestivá menstruace
  • sestup orgánů pánve

Fyzioterapie v těhotenství

Období těhotenství je velmi specifické, tělo se fyzicky, psychicky ale i hormonálně připravuje na porod a s tím je spojeno spoustu posturálních změn. Fyzioterapií můžeme ženu připravit na hladší průběh porodu a poporodní regeneraci, včas kompenzovat dysfunkce, které se objevily a minimalizovat bolest.

Terapie lze provádět ve všech trimestrech, kdy každý má svá specifika a podle toho ke každé ženě individuálně přistupujeme. Zakládáme si na podrobném vyšetření a průběžném pozorování změn během těhotenství.

Jizva po císařském řezu

Porod císařským řezem je častým porodním řešením. Je to chirurgický zákrok, při kterém vzniká hluboký řez napříč dutinou břišní až po dělohu. Po tomto výkonu je důležité se správně o jizvu starat. Je velmi specifická a vyžaduje speciální péči, která by měla začít hned v prvních hodinách po výkonu.

U plánovaného císařského řezu s Vámi před porodem probereme postup péče o jizvu a zainstruujeme Vás o jednotlivých krocích již v prvních chvílích po porodu. U spontánního císařského řezu doporučujeme navštívit fyzioterapii co nejdříve, aby se podrobně zhodnotil stav jizvy, ale i celého těla po zákroku a mohlo se začít s včasnou správnou péčí a tím předejít komplikacím do budoucna.

Fyzioterapie po porodu

Fyzioterapie po porodu hraje klíčovou roli při obnově fyzické kondice matky. Pomáhá obnovit sílu, mobilitu, stabilitu a celkové zdraví, zlepšit funkci pánevního dna a zmírnit jakékoliv bolesti nebo diskomfort, které mohou po porodu nastat a pomáhá s celkovou regenerací těla.

 

Nejčastější potíže spojené s porodem:

  • oslabené pánevní dno
  • jizvy (po císařském řezu, nástřihu nebo porodních poranění)
  • distáza a oslabená břišní stěna
  • bolestivý pohlavní styk
  • změna posturálního držení a s tím spojené bolesti
  • inkontinence

Je ideální navštívit fyzioterapii hned po šestinedělí, v případě potíží, bolestí nebo po císařském řezu je možné přijít dříve, aby se včas eliminovaly dysfunkce po porodu a předešlo se problémům do budoucna.

Fyzioterapie u bolestivé menstruace

Bolestivá menstruace je velmi častý problém, se kterým se setkává většina žen během svého života. Silné křeče, nevolnosti, s tím spojené bolesti v oblasti pánve, podbřišku nebo třeba bederní páteře ale nejsou přirozenými projevy menstruace. Tento stav poukazuje na dysfunkci pánevního dna, která by měla být důkladně vyšetřena a správně kompenzována.

Mezi nejčastější spouštěče bolestivé menstruace patří stres, hormonální nerovnováha, zvýšené napětí v oblasti pánevního dna způsobené například porodem, častým sezením nebo náročnou sportovní zátěží, která není vhodně kompenzována. Obvyklé jsou i bolesti u dospívajících dívek, kdy jednou z příčin může být rychlý růst a nesprávná posturální kompenzace.

Fyzioterapie u inkontinence

Inkontinence je častý problém týkající se žen i mužů různého věku. Jedná se o únik moči, která je obvyklejší nebo o únik stolice, případně kombinace obojího.

Typická je inkontinence po porodu, kdy dojde k oslabení pánevního dna. Dále se často objevuje u žen vyššího věku, kdy může dojít díky hormonálním změnám v období menopauzy k oslabení svalů pánevního dna a nebo se projeví dlouholeté potíže s neřešenými dysunkcemi pánevního dna po porodu.

U mužů se inkontinence často objevuje například po pádech a úrazech v oblasti pánve, operacích nebo ve vyšším věku při problémech s prostatou.

Celkově je tato dysfunkce hodně intimní a pro každého není komfortní o ní mluvit. U nás se můžete spolehnou na maximálně profesioální a empatický přístup jak při vyšetření tak následně v terapiích.

Fyzioterapie u bolestivého pohlavního styku

Bolest při pohlavním styku je intimní, ale častý problém, který může výrazně narušit kvalitu života. Tento stav může být způsoben řadou faktorů, včetně fyzických, psychologických a hormonálních.

Jednou z nejčastějších příčin bolestí při styku je nadměrné napětí svalů pánevního dna. To může být způsobeno porodem císařským řezem, úrazem nebo operací, stresem nebo třeba předchozími traumatickými zkušenostmi (např. bolestivý porod nebo špatná zkušenost s pohlavním stykem).

Vzhledem k citlivosti těchto obtíží si zakládáme na stoprocentně empatickém přístupu, Váš problém s Vámi rozebereme, vše důkladně vyšetříme a na základě toho navrhneme vhodný postup terapií.

Fyzioterapie pánevního dna u mužů

Potíže s pánevním dnem se týkají nejen žen, je to častý problém i u mužů. Zvýšené napětí nebo naopak jeho oslabení může vést k bolestem v oblasti pánve, křížové oblasti nebo beder. Dále se mohou objevit potíže s inkontinencí nebo erektilní funkcí. Zmíněné obtíže často vznikají například vlivem úrazu nebo pádu, při dlouhém sezení v práci nebo v autě nebo jako důsledek operačních řešení v oblasti pánve nebo trupu.

Fyzioterapií můžeme mužům významně pomoci od zmíněných potíží, naučit je pracovat s pánevním dnem a díky tomu předejít problémům do budoucna.

 

Nejčastější obtíže:

  • problémy s inkontinencí (únik moči nebo stolice)
  • bolesti v pánvi, spodní části břicha nebo v oblasti kříže a kostrče
  • erektilní dysfunkce
  • problémy s kontrolou močení
  • po operaci prostaty (například prostatektomii) nebo dalších operačních výkonech v oblasti pánve, kdy je důležité obnovit správnou funkci pánevního dna

V rámci terapie pracujeme individuálně, po komplexním vyšetření a anamnéze vždy podrobně informujeme o dalším postupu léčby.