Hallux valgus

Hallux valgus

Hallux valgus, známý jako vbočený palec, je jednou z nejčastějších deformit chodidla u dospělé populace. Jedná se o postižení celého přednoží, ne pouze palcového kloubu. Mění se postavení první nártní a tím i nastavení kloubních ploch, které vedou ke vbočení palce.

Kromě „nehezkého“ vzhledu ho doprovází další obtíže. V prvních stádiích se objevují bolesti kořenového kloubu palce, jeho zduření a vychýlení palce k druhému prstu. V dalších stádiích dochází k poklesu podélné i příčné klenby, objevují se artrotické změny a kloub je velmi bolestivý.

Na vzniku vbočeného palce se podílí částečně genetika, ale velký vliv má způsob naší chůze. Pokud nedochází při chůzi ke správnému odvalu chodidla od podložky a odrazu přes palcový kloub, dojde časem ke zmiňovaným strukturální změnám. Těsná obuv s úzkou špičkou a málo ohebnou podrážkou přispívá rovněž ke zhoršování celkového stavu chodidla.

Lze vbočenému palci předejít? A co mohu dělat, když už ho mám?

Ideální je nechat se včas vyšetřit odborníkem a preventivně o nohy pečovat. Můžete tak předejít, případně oddálit, vznik nepříjemných obtíží. Podiatr Vám doporučí, jak si nohy uvolnit, co si zacvičit, poradí s výběrem správné obuvi a případně i stélek do bot.