Patní ostruha

Patní ostruha

Patní ostruha je kostěný výrůstek na spodní straně paty nebo u úponu Achillovy šlachy. Často je doprovázena silnou píchavou bolestí, výraznější po ránu, může být ale i zcela bez projevů.

Patní ostruha je obranný mechanismus těla při dlouhodobém přetížení svalů na dolních končetinách, kdy v místech úponů svalů dochází k ukládání vápenatých iontů a tvorbě kostěného výběžku. Příčinou přetížení může být dlouhodobé stání, chůze a běh po tvrdém terénu, vysoké podpatky, nevhodná obuv, deformity nohy, úrazy, obezita a další faktory. Patní ostruha se diagnostikuje prostřednictvím rentgenu, kde je viditelný výrůstek.

A jak se patní ostruha léčí?

Důležité je nezaměřit se pouze na tlumení bolesti, ale hlavně na příčinu, proč k jejímu vytvoření došlo. Ideální je nechat se vyšetřit podiatrem, specialistou na nohy. Ten Vám následně doporučí vhodné cviky na uvolnění měkkých tkání a drobných kloubů nohy, protažení zkrácených svalů a využití různých pomůcek pro péči o nohy. Dále doporučí vhodnou obuv a případně individuálně tvarované stélky do bot. V kombinaci s fyzioterapií lze léčit ostruhu i pomocí ultrazvuku, laseru nebo rázové vlny, které pomáhají tlumit bolest a zánět, zlepšují prokrvení tkání, přísun živin a odvod odpadních látek. V pozdějších stádiích se někdy přistupuje k léčbě pomocí obstřiku nebo ozářením.